Cabo da Roca / Portekiz

Karşınızda Avrupa kıtasının batıdaki en uç noktası!

Sintra’ya gitmişken Cabo da Roca’ya gitmemek olmaz.

Sintra’daki müthiş kaleler ve gizemli kuyularla yeterince büyülenmemişsiniz gibi burada da muhteşem bir okyanus manzarası nefesinizi kesiyor.

Buraya mutlaka gün batımı saatlerini hedefleyerek gelin derim çünkü bu gördüğünüz sayılı gün batımlarından olacak.

Bir yanda güneş okyanusun uçsuz bucaksız derin maviliklerine batarken diğer yanda uçurumun kıyısında denizcilere tarih boyunca yol göstermiş deniz feneri ve altındaki köpük köpük dalgaların sesi aklınızı alacak.

Okyanusun ötesinin keşfedilmediği zamanlarda, 14. yüzyıla kadar buranın Dünya’nın son noktası olduğuna inanılmış. Şu anda ise ünü Avrupa’nın batıdaki en uç noktası olması ve bu tabi ki kısa da olsa bir ziyareti hak ediyor.

 

NASIL ULAŞILIR?

Cabo da Roca, Lizbon’dan 40 km, Sintra’dan 18 km, Cascais’den 15 km uzaklıkta.

Uber veya taksiyle gelmek pahalı seçenekler arasında tabi ki.

Arabayla gelecekseniz, ki Sintra’ya uğrayacaksanız bunun iyi bir fikir olmadığını yazmıştım, N247 oto yolundan Azoia köyüne gelip 2,5 km kadar tabelaları takip ederek devam edince buraya ulaşabilirsiniz. Park alanı ücretsiz.

Tren ve otobüs seyahatleriniz için Lizbon’dan direkt olarak buraya gelecekseniz bile, seçenekleriniz ya Sintra ya da Cascais üzerinden olacak.

Sintra’dan Cabo da Roca’ya:

Sintra yazısında da belirttiğim gibi, günübirlik Sintra – Cabo da Roca –Cascais gezisi için Lizbon’dan tren + otobüs bileti alıp Sintra gezinizi bitirdikten sonra, tren istasyonundan 403 numaralı otobüse binerek Cabo da Roca’ya gidebilirsiniz. Eğer kombine bilet almadıysanız, biletleri şoförden satın alabilirsiniz. Yolculuk yaklaşık 40 dakika sürüyor.

Bu kombine biletle Lizbon’a dönüşünüz Cascais’den trenle olacak.

Cascais’dan Cabo da Roca’ya:

Cascais tren istasyonundan çıkıp, Cascais Villa adında bir alışveriş merkezi ve altında bir otobüs terminali göreceksiniz. 403 numaralı otobüsle ortalama 20 dakikalık bir seyahatle buraya ulaşabilirsiniz.

 

İKLİM VE BİTKİ ÖRTÜSÜ NASIL? NE ZAMAN GİTMELİ?

Burada Akdeniz iklimi hakimdir ve aslında dört mevsim ziyaret edilebilir.

Ancak hem okyanusun kıyısı hem de oldukça yüksek olduğundan normal hava durumunun birkaç derece altında olacağını ve her daim rüzgâr aldığını söylemeliyim. O yüzden etrafı keşfederken ve fotoğraf çekerken dikkatli olun ve kenara çok yakın durmaktan kaçının.

Durmaksızın esen rüzgârlar ve yüksek tuz miktarı burada birçok bitkinin yetişmesini engellemiş. O yüzden burada baskın bitki kazayağı (Hottentot fig) ve aslında Portekizli değil. Ama etrafı öyle güzel kaplamış ki buranın görsel şölenine renk katıyor.

 

NELER YAPILIR?

Buraya giriş ücreti yok. Otobüsten inip patikadan yürüdüğünüzde dikkatinizi bir tarafta ufak bir anıt bir tarafta ise deniz feneri çekiyor.

Tepesinde haç olan bu anıtın üzerinde Portekizli 16’ıncı yüzyıl şairi Luis de Camoes’un dizeleri kazınmış:

“aqui… onde a terra se acaba e o mar começa…”

“burada… karanın bitip denizin başladığı yerde…”

Anıtın üzerindeki ay yıldız dikkatinizi çekti mi? Quinta da Regaleira’daki sarayda da vardı.

Deniz fenerini ve akşamüstü gittiyseniz dönüp duran ışığını izleyip geçmişe yolculuk yapabilirsiniz. Bu fener Portekiz’in ilk işlevsel deniz feneri ve 1772de tamamlanmış ama geçmişi 1842’ye dayanıyor. Uçurumun kenarında, okyanustan 150 metre yüksekte yapılmış bu kırmızı beyaz bu fenerin 1000 watt gücündeki ışığı 46 km uzaktan görülüyor.

Haftada bir kez açık olduğu için düşük bir ihtimal de olsa deniz fenerini gezebilirsiniz

Deniz fenerinin olduğu yerde bir hediyelik eşya dükkânı ve kafe var. Dükkândan burayı ziyaret ettiğinize dair kişiselleştirilmiş bir sertifika satın alabilirsiniz.

Aslında burada yapılacak en güzel şey okyanus dalgalarının ve manzaranın tadını çıkarmak. Ben gün batımında gittiğim için bu gerçekten enfesti. Ayrıca oldukça rüzgârlı bir gün olduğundan dalgalar fotoğraftan anlaşılmasa da devasa boyutlardaydı. Kıyıya çarpıp uğultulu bir ses eşliğinde bembeyaz bir dantel gibi şekiller yapıyorlardı.

Bunların yanı sıra doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Güney ve kuzey yönlerinde birkaç patika var.

Kuzeyde tablo gibi doğal güzelliği, altın kumları ve eşsiz kaya formlarıyla bu bölgenin gizli cevheri kabul edilen ve Praia da Ursa sahili (1km) ve sizi büyüleyici bir tatil kasabasına götüren Praia da Adraga (2km) var.

Güneyde ise Praia de Assentiz (800m) ve Praia de Louriçal (1km) var. Buralarda dik uçurumlardan dolayı deniz kenarına erişim yok.

Burayı ziyaret etmek unutulmaz bir hayat deneyimi olarak anılarınızda yer alacak…

Leave a comment