Vezüv Yanardağı / İtalya

Oldukça uzun zamandır faaliyet göstermediği için ‘tekrar patlamaz, hem patlasa da bana denk gelmez’ (neden ki 😀 ) gibi bir düşünceyle gitmiş olsam da, her adımımı ya şimdi patlarsa ne yaparım’ diye attığım, en az Burg Eltz kadar efsane bir deneyim oldu yanardağa tırmanmak!

Elbette birdenbire lavlar fışkıracak ve yanacağız diye bir senaryo gerçekçi değil ama hissedilir bir depremin ardından zehirli gaz ve kül dumanı içinde ve muhtemelen panik halindeki bir kalabalığın arasında kalma fikri bile başlı başına ürkütücüydü. Sonuçta hala aktif ve oldukça tehlikeli bir yanardağın kraterine tırmanıyorsunuz!

Diğer yandan ise ilginç bir şekilde ‘yaa olacaksa da ölümüm bu şekilde değişik olur’ diye de düşünmedim değil! 😀

Neyse patlamadı, çatlamadı ve tek başına seyahat eden bir Türk kadının hayatında iyi ki yaptım dediği, unutulmaz bir deneyim oldu.

Napoli’den görünüm

Vezüv (İt. Vesuvio; İng. Vesuvius), güney İtalya’daki Campania bölgesinde Napoli Körfezi’nin üzerinde yükselen aktif bir yanardağ.

Vezüv’ün kötü şöhreti milattan sonra 79. yüzyıldaki şiddetli patlamasının ardından, Pompeii ve Ercolano gibi şehirleri kül, duman, lava ve çamurla kaplamasından geliyor. Bu iki şehirde şimdiye kadar 2000 civarında kişinin kalıntıları bulunmuş ve tam sayı bilinmese de 16.000 kadar insanı öldürdüğü tahmini var. İnsanların nasıl öldüğü ile ilgili teorilere Pompeii yazısında değiniyor olacağım.

Pompeii ve Ercolano antik şehirlerinin kalıntılarının keşfedilmesiyle bu trajediye sebep olan Vezüv Yanardağı da yerli ve yabancı turistler için merak uyandıran bir yürüyüş yolu haline gelmiş.

Öncesinde 20 yılda bir patlıyorsa da, en son 1944’te patlayan dağın yüksekliği her büyük patlamadan sonra önemli ölçüde değmiş ancak 2013 yılında 1.281 metre olarak ölçülmüş. Zirvesinde yaklaşık 305 metre derinliğinde ve 610 metre çapında büyük bir krater var. Ve evet bu kraterin içini görecek kadar yakına tırmanabiliyorsunuz!

Etrafında genelde bulutlar olduğu ve buhar veya sülfür gazı çıktığını okumuştum ama ben gittiğimde hiçbiri yoktu. Oldukça güneşli bir gündü ve tepede de üşümedim. Ancak yüksek bir dağın tepesine çıktığınız için hava biraz serinleyebilir, buna göre kıyafetler almanız iyi olur.

Asıl giyilmesi gereken en önemli iki şeyden biri şapka diğeri ise kesinlikle tırmanışa, toz toprağa uygun rahat ayakkabılar. Benim spor ayakkabılarım çok rahat ve güvenliydi. Hatta dönüşte otobüse yetişmek için yokuş aşağı koştuğumda beni düşmekten veya kaymaktan, kendileri parçalanmak pahasına, korudular.

 

Nasıl Ulaşılır?

Vezüv’e tırmanmak için öncelikle Ercolano (İng. Herculanium) şehrine gelmelisiniz ve benim her zamanki gibi tercihim trenle seyahat oldu. Pompeii’de konakladığım için de oldukça yakındı (20 dk). 

Buraya Napoli ile Sorrento arasında çalışan Circumvesuviana trenleri ile geliniyor. Bunlar yavaş, bölgesel trenler ve ulusal Trenitalia ağının bir parçası değil, bu yüzden de kendi bilet sistemine sahip. Biletler daha ucuz ve önceden satın alma veya rezervasyon gerektirmiyor. Doğrusu ben bileti nereden alacağımı birkaç kez sordum çünkü istasyonda değil, küçük bir bakkal dükkânında satılıyordu. Bu gibi küçük yerlerde her şeyi iki kez sormakta ve biraz erken çıkmakta fayda var, çünkü bir aksilik durumunda İngilizce soru soracak kişi bulmak zor olabiliyor. 

Bu trenlerin çok kalabalık ve sıcak olduğu hatta yan kesicilere dikkat edilmesi gerektiği yazıyordu internette ancak ben erken bir saatte bindim ve neredeyse vagonda yalnızdım. Belki Napoli tarafından gelince daha kalabalık oluyordur. Eski, grafitili bir trenle, püfür püfür, manzarayı izleyebileceğiniz, pencereden Vezüv’ü görünce heyecanlandığınız, tatlı bir tren yolculuğu yapıyorsunuz.

Sorrento’da istasyon şehir merkezinde, Piazza Angelina Lauro’nun karşısında. Ercolano için yolculuk yaklaşık 1 saat.

Napoli’den de aynı trene binebilirsiniz. Trenler, Piazza Garibaldi’deki Napoli merkez tren istasyonunun altındaki Circumvesuviana yeraltı istasyondan hareket ediyor. Sorrento – Pompei hattına binip yaklaşık 20 dk. yolculukla buraya ulaşım sağlayabilirsiniz. Napoli’deki bu durak konaklama noktalarına biraz ters kalıyor, o yüzden gezinizi planlarken oraya ulaşımı da hesaplamalısınız. 

Burada ineceğiniz durağın adı Ercolano Scavi. Tren istasyonundan çıkınca Vezüv Dağı Milli Parkı için otobüse binmelisiniz ve geri geldiğinizde de buradan Ercolano antik şehrine kolayca yürüyebilirsiniz eğer sonraki geziniz orayaysa.

Tren istasyonundan çıkınca çok da havalı olmayan, hatta yine bakkal dükkânı görünümündeki otobüs firmasını solda göreceksiniz.

Vesuvio’s Express her gün 9.30’dan itibaren her 40 dakikada bir hareket ediyor. Bilet fiyatına Ulusal Park’a giriş dahil.

Ben kendimi ilk otobüs saatine göre ayarladım ve yaklaşık 1 saat öncesinden biletimi alıp en önde sıraya girdim çünkü biletinizde saat, numara vs yazmıyor. Amalfi’deki felaket otobüs deneyimlerimden sonra işimi sağlama aldım! 😀 

Bu arada hem kuru sıcak hem yokuş inme çıkma olacağı için ne kadar az eşya alırsanız o kadar iyi. Ben çok küçük bir sırt çantasıyla cüzdan, su ve telefonumu aldım. Ayrıca daha hafif olan Fujifilm makinemi götürdüm.

Otobüsler ziyaretçileri en yukarıdaki otopark alanında bırakıyorlar ve buna şükür ediyorsunuz. Çünkü daha aşağılarda da park yerleri var ve araçla gelenler buralara park etmek durumunda kalıyor ancak inanın o sıcakta, o asfaltta yürümek istemezsiniz! Bu otoparklardan ulusal park girişine kadar servis araçlarına denk gelirseniz binebilirsiniz. Enerjinizi dağa tırmanmaya ve muhtemelen sonrasındaki gezilerinize harcamayı tercih edin. 

Otobüsten inince mutlaka dönüş saatini iyice sorun. Biletinizi yanınızdan ayırmayın ve otobüsünüzün plakasını alın çünkü aynı yerde bulamayabilirsiniz. Ben otobüsteki birkaç kişiyi gözüme kestirip onların yanında beklemiştim. Ya evet o kadar koştum ama otobüs epey geç geldi! 😀 Yapacak bir şey yok, sakin olun, unutmayın güney İtalya’dasınız!

Vezüv’e direkt olarak Pompeii’den otobüsle de ulaşabilirsiniz.

Autobus EAV: Piazza Anfiteatro veya Circumvesuviana Pompei Villa dei Misteri istasyonundan, yerel EAV otobüsüne binerek Vezüv Dağı’ndaki en yüksek otobüs parkına gidebilir, burada ulusal park için bilet satın alabilirsiniz.

Busvia del Vesuvio: Bu seçenekle Circumvesuviana Pompei Villa dei Misteri tren istasyonundan kalkan otobüslerle ulusal park girişine kadar gidebilirsiniz. Bu seçenekle Vezüv’e tarihi Matrone yolundan 4×4 ekolojik otobüslerle geçebilirsiniz.

Yanardağda ne yapılır?

Otopark kısmında tuvaletler, büfeler ve her an hazır bekleyen bir ambulans var. Büfelerden yeme içmenin yanında hediyelik eşya da alabilirsiniz. Volkanik lavlardan yapıldığı iddia edilen çeşitli eşyalar ve taş parçaları var ancak hem pek güzel değiller hem de gerçek lava olmadığını okudum ve anlaşılıyor da zaten. Onun yerine benim gibi yoldan ufak bir parça taşı çantanıza atabilirsiniz. 😀

Kraterin gidilebilen en uç noktasında da bu tarz bir büfe ve teras var. Banklara oturup manzarayı izlerken dinlenebilirsiniz.

Dağın tepesine, gidiş geliş 4 km’lik bir patikayı ortalama %14’lük bir eğim ile yürüyorsunuz. Yolun kratere tırmanış kısımları kum ve ufak volkanik taş karışımı, yumuşakça bir zemin. Aslında çok zor olmayan ve yürüyüş deneyimi gerektirmeyen bir patika ancak bu zemin sebebiyle yürümesi biraz yorucu oluyor. Kenarlarda çok da sağlam durmayan tahta korkuluklar var. İnsanların kimi hızlı kimi yavaş yürüyor, ben dediğim gibi dönüşte koşmak zorunda kalmıştım.

Neden koştuğuma gelirsek, otobüs belirli bir süre veriyor (1.5 saat gibi) ve sonra siz orda olun olmayın kalkıyor ve işler ‘ben bunu kaçırdım, diğerine bineyim’ mantığıyla ilerlemiyor. Herkes gidiş dönüş o otobüse bilet almış oluyor. Otobüsü kaçırırsanız taksi veya dolmuş gibi seçenekler olsa da düşük bütçeyle sehayat ediyorsanız bunu yapmak istemezsiniz. Verilen süre cidden çok uzun bir süre değil, kendinizi iyi ayarlamalısınız.

Ben çıkarken bol bol etrafa bakıp fotoğraf çekerek çıktım, yarım saat sürdü. Yolda ve yukarıda Napoli Körfezini ve şehrini izleyebilirsiniz.

Zirvede de birkaç noktada durup kraterin ve manzaranın tadını çıkardım. Hatta en ilerideki kafede meşhur Sorrento limon liköründen (limoncello di sorrento) bir yudum aldım! Bir yudum aldım çünkü ikinci yudumu içemeyeceğim kadar sertti!  😀 

Bu arada sürekli saat hesabı yapıyordum ama insan o ortamı hemen terk etmek istemiyor. Özellikle fotoğraf ve video çekeyim de derken saat epey ilerleyivermişti ve otobüsü kaçırıp hem fazla para verip hem de sonrasında gideceğim Ercolano’ya geç kalmak istemedim. O yüzden yokuş aşağı epey koştum! Yine de o kaygan kumlu yolda koşmak pek akıllıca değil, saatinizi iyi ayarlayın derim.

 

Nerede Kalınır?

Ben bir gün Pompeii antik kentini, diğer gün Vezüv ve Ercolano’yu gezmek istediğim için Pompeii’de konakladım. Bu şekilde her iki yere de sabah erkenden ulaşıp sabah serinliğinden de faydalanarak gezebilirsiniz.

Tek günde Vezüv ve Ercolano yapacaksanız, uzun süre otobüs beklememek adına önce Vezüv’ü görmenizi tavsiye ederim. Ayrıca yazın 18.00 gibi kapanıyor park, buna da dikkat edin. 

                            Pompeii dışında genelde Sorrento veya Napoli’de konaklama sağlanıyor. Napoli daha yakın. Ancak Sorrento gidip gelmek için biraz uzak, vakit kaybı çok olacaktır trenle seyahat edilecekse. 

Pompeii Sorrento Napoli

Dağa tırmanırken attığınız her adımın farkında olarak yürüyün, hala aktif olan volkanik bir dağa tırmanıyorsunuz. Enfes manzarada ve kraterin etrafında bol bol fotoğraf çekin. Eğer sizin için fazla sert değilse zirvenin tadını limonchello ile çıkarın.

Saluti!

 

Leave a comment